Ciało i umysł- narzędzia do eksploracji Świata

Posted on

Po lekturze tego artykułu, dowiesz się czym jest ciało i umysł i jak wpływają one wzajemnie na swoją pracę. Poznasz różne poziomy umysłu zwane podświadomością, świadomością i nadświadomością wraz z opisem ich cech szczególnych i zakresem ich funkcjonowania .

Z racji objętości artykuł będzie podzielony na dwie części. W pierwszej wprowadzającej w temat, opiszę czym są ciało i umysł i krótko omówię ich znaczenie i rolę. W kolejnym artykule z tej serii opiszę natomiast wszystkie poziomy umysłu i wspomnę o ich cechach szczególnych, znaczeniu i wpływie na życie człowieka
.

Zapraszam do lektury

Zależności pomiędzy ciałem a umysłem

Nasz organizm jest  połączeniem ciała i umysłu, wzajemnie wpływającym na swoją pracę i współzależnym od siebie. Stan umysłu wpływa na stan ciała, ale i odwrotnie. Stan ciała wpływa na stan umysłu.

Każda myśl, która pojawia się w umyśle człowieka, budzi w nim określone emocje, a te natychmiast wpływają na to co dzieje się w ciele człowieka. Każda emocja, zarówno negatywna jak i pozytywna, pobudza wydzielanie się określonych hormonów, które wpływają na pracę zarówno umysłu jak i ciała. Wynika więc z tego, że ciała fizyczne reaguje bezpośrednio na myśli człowieka, odzwierciedlając je w swoim funkcjonowaniu.

Prostym przykładem ilustrującym to zjawisko, jest wyjaśnienie tego co dzieje się w ciele fizycznym człowieka, w momencie gdy jego umysł, poczuje dajmy na to strach. Wystarczy , że umysł się czegoś przestraszy, a ciało natychmiast na to zareaguje wydzielając określone hormony, które mają za zadanie zmobilizować organizmu człowieka do usunięcia stresora. Albo poprzez konfrontację z niewygodną sytuacją albo ucieczkę od niej.

Zagrożenie i źródło strachu wcale nie muszą być rzeczywiste. Umysł nie dba o fakty. Dokładnie w taki sam sposób umysł zareaguje na zagrożenie, które jest rzeczywiste, jak i na to, które pojawia się tylko w naszych wyobrażeniach. Najważniejsze są dla niego wewnętrzne przekonania odnośnie rzeczywistości. To właśnie one odbierane są przez umysł jako prawdziwe i rzeczywiste. Dzięki sile naszego umysłu świat staje się dla nas taki, jakim go postrzegamy.

Jeśli ktoś wyrobił w sobie myślowy nawyk czarnowidztwa i chronicznego przejmowania się wszystkim, to cierpi skutki takiego myślenia natychmiast, nawet pomimo tego, że takie obawy mają zazwyczaj nie wiele wspólnego z tym jak wygląda rzeczywistość.

Wynika więc z tego, że stan umysłu wpływa bezpośrednio na stan ciała i na to jakie procesy w nim zachodzą.

Zależność ta działa również w drugą stronę. Stan ciała wpływa bezpośrednio na stan umysłu. Żeby to udowodnić wystarczy sprawdzić co stanie się z naszym umysłem, gdy zażyjemy jakieś substancje psychoaktywne jak kawa czy alkohol. Substancje te dostarczamy naszemu ciału, ale wpływ wywierają one nie tylko na ciało, ale i na umysł, realnie wpływając na jego pracę.

Z wymienionej dwójki(ciała i umysłu) nadrzędną rolę w tym związku, pełni umysł, który jest niejako programem sterującym, zarządzającym pracą całego organizmu, zarówno ciała jak i umysłu. Używając metafory, ciało jest jak komputer(jednostka stacjonarna), a umysł jest jak system operacyjny, który zarządza całą jego pracą.

 Umysł-czym jest i jak przejawia się jego funkcjonowanie?

Umysł nie istnieje w ciele fizycznym jak mózg, jednakże mózg i umysł mają ze sobą bliski związek na płaszczyźnie funkcjonowania ciała. Mózg, który jest częścią fizycznego ciała, przenosi myśli z umysłu do mózgu, który zamienia te myśli w impulsy elektryczne. Te z kolei kontrolują wszystkie procesy biologiczne pojawiające się w ciele.

Umysł, a ściślej mówiąc myśli, które się w nim pojawiają, są jak szablony, na podstawie których tworzona jest cała nasza rzeczywistość. Codziennie produkuje on tysiące myśli, które są jak matryce, na podstawie których prawa rządzące wszechświatem, pobierają informację o tym, jakie doświadczenie chcemy dla siebie stworzyć.

No dobrze, myśli kształtują nasze życie. Ale skąd te myśli się biorą? Czy mamy wpływ na to jakie myśli pojawiają się w naszym umyśle?

Tak mamy na to wpływ. To w jaki sposób reagujemy na wszystkie doświadczenia jakie pojawiają się w naszym życiu, zależne jest od tego w jaki sposób nauczyliśmy się postrzegać siebie świat i innych ludzi.

Nasz umysł pobierał dane o tym jak funkcjonuje wszechświat już od najwcześniejszych lat naszego dzieciństwa. Wszystko to, co zaobserwowaliśmy wtedy w zachowaniu naszych pierwszych autorytetów i uznaliśmy za prawdziwe tworzy obecnie naszą rzeczywistość. Jeśli wprowadziliśmy wtedy do umysłu błędne dane tzn. uwierzyliśmy w szkodliwe opinie na temat rzeczywistości, a później ich nie zweryfikowaliśmy, to myśli, które pojawiają się w naszym umyśle, nie będą korzystne dla naszego rozwoju. Wersja rzeczywistości, jaka zostanie stworzona na ich podstawie, nie będzie dla nas pomyślna.

Możemy często zauważyć, że wielu ludzi reaguje na rzeczywistość automatycznie. Gdy dzieje się jakaś sytuacja problemowa, to ich umysł automatycznie szuka w pamięci informacji o tym, jak zareagowali kiedyś w podobnej sytuacji i w tej nowej obecnej sytuacji reagują podobnie. Nawet jeśli ta nawykowa reakcja niesie za sobą negatywne skutki, to i tak umysł sporej części osób, ją powtórzy. Przykładowo jeśli ktoś ich złości lub zirytuje, to większość ludzi zareaguje na ten bodziec w sposób podobny, jak nauczyli się reagować na niego w swoim dzieciństwie. Większość udzi nie zdaje sobie z tego nawet sprawy

Tylko poprzez zmianę swojego sposobu myślenia, można zmienić tak naprawdę to, jak reagujemy na różne sytuacje problemowe pojawiające się nieustannie w naszym życiu. A dzięki zmianie naszej reakcji, na to co spotyka nas obecnie, zmieniamy to jakie wydarzenia pojawią się w naszym życiu, w niedalekiej przyszłości.

Żeby zmienić swój sposób myślenia, musimy odkryć jak nasz umysł pracuje, i w jaki sposób możemy zmienić błędne dane, które kiedyś nieświadomie uznaliśmy za prawdziwe.

W kolejnym artykule z tej serii opiszę państwu czym jest, podświadomość która odpowiada w głównej mierze za to  jakie doświadczenia pojawiają się w naszym życiu.

Tekst: Łukasz Dziedzic

Zdjęcie: Małgorzata Dziedzic