Archetyp charakteru entuzjasty. Opis+wskazówki rozwojowe

Posted on

Na pierwszy rzut oka wydaje się że na zdjęciu znajdują się dzieci, które chlapią się w kałuży…

…ja widzę tam małą entuzjastkę, która pokazuje innym, że zabawnie może być nawet wtedy, gdy życie wylewa ci na głowę, dużo więcej niż wiadro zimnej wody.

Po lekturze tego artykułu, poznasz archetyp charakteru entuzjasty, zwany też odkrywcą epikurejczykiem lub fantastą. Zrozumiesz jak ten archetyp charakteru myśli i postępuje  w różnych stanach emocjonalnych. Dowiesz się również jak i kiedy ten typ charakteru się ukształtował i jakie zmiany w swoim myśleniu powinien wprowadzić, aby rozwinąć swój potencjał.

Zapraszam do lektury

 

Archetyp charakteru entuzjasty. Charakterystyka rozpoznawcza.

 

Entuzjasta, jest jednym z najbardziej energicznych, żywotnych i pozytywnie nastawionych do życia, ze wszystkich archetypów charakteru opisanych w enneagramie. To zwykle najbardziej spontaniczny typ ,osobowości jaki będziemy mogli w życiu spotkać.
Ten archetyp charakteru jest zazwyczaj do wszystkiego tak pozytywnie “nakręcony”, że inspiruje do tego samego ludzi, którzy znajdują się w jego bezpośrednim towarzystwie. Uwielbia też zabawę i beztroskie spędzanie swojego czasu.

Archetyp charakteru entuzjasty dosyć często mylony jest z archetypem Zdobywcy bo to równie ekstrawertyczny i żywiołowy typ charakteru. Zdobywca jest jednak dużo bardziej zdyscyplinowany i skupiony na jednym celu Zależy mu bardziej na uznaniu w oczach innych,a nie na przyjemności i radości z działania na których zależy entuzjaście

Jego zachowanie i nastawienie do życia, może kojarzyć się pod pewnymi względami z małymi dziećmi. Archetyp charakteru entuzjasty podobnie jak one, nie może usiedzieć w jednym miejscu, zachwyca się wszystkim co znajduje się dookoła niego i bardzo szybko się uczy. Jego żywiołowa i ruchliwa natura nie pozwala mu jednak w pełni wykorzystać tych wszystkich zalet. Wprost przeraża go rutyna, dlatego wyjątkowo szybko nudzi się tym co już poznał. Z tego powodu często zarzuca to tylko po to by zgłębiać coś nowego co znowu go zafascynuje.

Archetyp charakteru entuzjasty ma duże poczucie wartości, zna swoje mocne strony i nie waha się by demonstrować ich innym. Po prostu lubi być w centrum zainteresowania, gdyż może “czarować” wtedy ludzi swoim niemałym wdziękiem i urokiem osobistym.
Nie boi się również rywalizacji z innymi, ale nie robi tego po to by zdobyć uznanie czy szacunek ogółu. Walczy ,tylko w tych dziedzinach, które budzą jego własną ciekawość i tylko dlatego, że może dzięki temu dobrze bawić i podwyższyć jeszcze bardziej własną samoocenę.

Archetyp charakteru entuzjasty ma zwykle mnóstwo pomysłów, które z dużą radością pragnie wcielać w życie. Niestety rzadko udaje mu się je zrealizować  do końca, bo entuzjazm do działania posiada zazwyczaj tylko na początku akcji. Gdy ten zniknie to entuzjasta nie zawaha się porzucić rozpoczętych działań, po to tylko by zając się czymś nowym budzącym w nim ponownie silne emocje.

Entuzjasta posiada zwykle wiele różnych talentów i wiedzę z wielu różnych dziedzin, ale rozwija je wszystkie jedynie powierzchownie. Jest to wiedza ogólna, która w połączeniu z jego wdziękiem i dobrą autoprezentacją sprawia jednak że w oczach innych, uchodzi za elokwentnego erudytę. Tak naprawdę nie specjalizuje się jednak w żadnej dziedzinie na tyle, by można było nazwać go ekspertem.

Dla archetypu charakteru Entuzjasty, atrakcyjne są takie zawody, w których nie grozi mu nuda i rutyna. Nie może to być jednak praca, w której obarczony jest dużą odpowiedzialnością, gdyż musiałby radzić sobie z trudnymi emocjami i problemami, z którymi zazwyczaj nie potrafi sobie radzić.

 

Archetyp charakteru entuzjasty. Jak ukształtował się jego typ charakteru ?

 

W dzieciństwie archetyp charakteru entuzjasty, wyróżniał się zazwyczaj na tle innych dzieci, ,dużą inteligencją i bystrością. Zadania szkolne nie sprawiały mu najmniejszego problemu, dlatego po pewnym czasie zaczął się w szkole po prostu śmiertelnie nudzić. Rozpierała go wprost energia ciągle chciał robić coś pasjonującego, ale tradycyjna szkoła , ze swoim sztywnym rygorem, po prostu mu to uniemożliwiała. Po kilku latach takiej niewłaściwej dla niego edukacji, przestawał uczyć się tych nudnych rzeczy, które narzucano mu w szkole. Czuł się tam jak więzieniu, z którego nie mógł uciec.W tym wieku jedynym możliwym miejscem do ucieczki był świat jego własnej wyobraźni.

Ponownie możemy tu dostrzec pewne podobieństwo do archetypu charakteru myśliciela, który również uciekał przed nieodpowiadającą mu rzeczywistością w świat własnego umysłu. Myśliciel w przeciwieństwie do entuzjasty robił to jednak z całkowicie innej przyczyny .Z powodu swojej introwertycznej natury odcinał się od nadmiaru emocji i wrażeń, które go przytłaczały. Archetyp charakteru entuzjasty jest z kolei typem wysoce ekstrawertycznym, który uciekał w świat własnej wyobraźni z powodu niedoboru tych wysoce intensywnych emocji, które wykorzystuje zazwyczaj jako stymulację do działania.

Symboliczna ucieczka przed czymś, nie musiała pojawiać się jedynie na gruncie szkolnym. Chęć ucieczki przed nieciekawą rzeczywistością, mogła pojawić się również w jego domu. W życiu małego entuzjasty, równie dobrze mogły pojawić się sytuacje braku czegoś lub kogoś ważnego: rodzica, miłości, uwagi, pieniędzy, Możemy tu dostrzec pewne podobieństwo do sytuacji w której kształtował się archetyp charakteru artysty. Artysta w przeciwieństwie do entuzjasty posiadał jednak wrażliwą empatyczną emocjonalną naturę, która sprawiła,że wykorzystywał on swoje uczucia braku do “gloryfikowania” własnej straty. W ten sposób jeszcze silniej odczuwał swoje emocje. podkreślając w ten sposób swoją inność i wyjątkowość w tym względzie Entuzjasta który jest typem ekstrawertycznym z silnie rozwiniętym umysłem, nauczył się w tej samej sytuacji, jak ignorować sytuację braku czegoś, poprzez symboliczną ucieczkę w świat własnej rozwiniętej wyobraźni, w której problemy nie istniały. Nikt mu tam nie rozkazywał, mógł tam przeżywać wiele ciekawych przygód , wyobraźnia stała się po prostu jego małą prywatną oazą, na wszechogarniającej pustyni nudy lub niedostatku.

Ten mechanizm uciekania od problemów, rozwinął się u nich tak bardzo, że gdy zapytamy dorosłego entuzjastę, o jego dzieciństwo,to będzie on pamiętał tylko te dobre wydarzenia. Nawet te które z perspektywy innych typów charakteru zostałyby opisane jako złe, entuzjasta będzie postrzegał jako pozytywne. Jego pamięć przywołuje tylko i wyłącznie dobre wspomnienia, zapominając i negując jakikolwiek ból,maskując go za wszelką cenę pozytywnymi myślami i odczuciami. Nawet wyjątkowo przykre wspomnienia archetyp charakteru entuzjasty opisze w sposób neutralny, odnajdując w nich pozytywne strony i na nich skupiając swoją świadomość.

 

Archetyp charakteru entuzjasty. Zachowanie na pośrednim etapie dojrzałości.

 

Jak to zwykle w życiu, bywa musi jednak przyjść i taki czas, gdy w życiu pojawiają się kryzysy problemy i trudności.
Entuzjasta, obok archetypów charakteru myśliciela i fobicznego obrońcy na problemy reaguje lękiem. Myśliciel pod wpływem strachu wycofywał się z życia społecznego, obrońca zaczynał tracić wiarę w siebie, a entuzjasta zwyczajnie nie uznaje że ma jakiś problem. Świadomość i uwagę przenosi na inne bardziej pozytywne rzeczy, a od problemów ucieka, by te nie dotknęły go własnym oddziaływaniem.

Entuzjasta, który od dłuższego czasu ucieka od własnych cierpień często popada w różnego rodzaju uzależnienia. W takim stanie stara się maksymalnie zogniskować własną uwagę na wszystkim tylko nie na własnych kłopotach. Może się uzależnić nie tylko od używek, ale i od nadmiernej aktywności, podobnie jak w przypadku archetypu charakteru zdobywcy.

Entuzjasta w takim stanie nadmiernej aktywności, rzuca się jednak nie w wir pracy jak zdobywca a w wir zabawy, używek, nadmiernej konsumpcji i innych pustych rozrywek wypełniających mu w tym stanie czas. Robi wszystko byle tylko nie musieć myśleć o swoich kłopotach. Zamiast skupić się na samym problemie i rozwiązać go, skupia się zwykle na przyszłości, na fantazjach na temat tego co może się stać i co może osiągnąć. Z tego powodu często nie dostrzega realnych zagrożeń, albo wręcz jawnie je lekceważy. Przed kłopotami i negatywnymi konsekwencjami swoich lekkomyślnych decyzji ,ratuje go często ogromna energia i wdzięk,ale nie zawsze tak się dzieje.

Gdy archetyp charakteru entuzjasty ignoruje swoje problemy już zbyt długo, staje się wtedy bardzo niezdrowy W takim stanie granic pomiędzy fantazją a rzeczywistością rozmywa ię coraz bardziej. Entuzjasta może stać się wtedy, niecierpliwy, rozgorączkowany a nawet szalony. Może popaść w obsesję na punkcie własnych wielkich planów i odczuwać z tego powodu pychę. Zwykle nie bierze już wtedy odpowiedzialności za własne działania. To właśnie w tym wyjątkowo niezdrowym stanie, “przegina” już tak bardzo, że ściąga na siebie uwagę społeczeństwa, które próbuje przywołać go do porządku.
Gdy cała energia entuzjasty zostanie już zużyta w taki destrukcyjny sposób, popada on wtedy w letargiczny stan odrętwienia przypominający depresję.

 

Archetyp charakteru entuzjasty.

Co powinien zrobić by dojrzeć i rozwinąć swój potencjał?

 

W swoim niedojrzałym stanie archetyp charakteru entuzjasty budował poczucie własnej wartości na podstawie tego jak dużo udało mu się zdobyć. Im więcej przeżył, zobaczył doświadczył, tym lepiej się czuł. Ciągle jednak było mu tego wszystkiego mało,potrzebował więcej i więcej stymulacji, byle tylko nie skupić się na własnym wnętrzu i prawdziwych potrzebach.

Brak akceptacji dla własnych cierpień i negatywnych emocji sprawia jednak, że entuzjasta nie może w pełni odczuć tych emocji pozytywnych i ekscytujących. Właśnie dlatego nieustannie porzuca nowo zaczęte rzeczy i projekty. Myśli. że skoro to co aktualnie robi nie daje mu szczęście, to na pewno znajdzie je gdzieś indziej. Niestety nie znajdzie, bo to szczęście nie zależy od tego co entuzjasta robi, tylko tego w jaki sposób na to patrzy. Tylko szczerość wobec siebie i przyznanie się do własnych  niedoskonałości, może przemienić jego życie na lepsze.

Archetyp charakteru entuzjasty w pierwszej kolejności powinien zrozumieć, że nadmierna aktywność, konsumpcja czy zabawa to sposób uciekania od własnych negatywnych emocji i problemów. Tylko poznanie własnej “ciemnej strony ” natury i zaakceptowanie jej zagwarantuje mu, że będzie w stanie przeżywać wszystkie emocje i doświadczenia wielokrotnie silniej. Jedynie na podstawie wniosków wyciąganych z własnych błędów i niedoskonałości uczymy się także, jak nie popełniać ich znowu . Tylko wtedy gdy przyznamy się do swoich niedoskonałości i je zaakceptujemy, możemy do życia ” dojrzeć” i uzyskać dzięki temu spokój i radość. Dzięki daniu sobie przyzwolenia na odczuwanie własnych niedoskonałości i problemów entuzjasta, może także zauważyć i zrozumieć cierpienia innych ludzi, których wcześniej nie dostrzegał.

Archetyp charakteru entuzjasty musi również zrozumieć, że dojrzałe i stabilne życie nie stanowi zagrożenia dla jego, lekkiego optymistycznego bezstresowego stylu bycia. W tym stabilnym stanie na pewno nie grozi mu nuda, i monotonia. Wprost przeciwnie stanie się w nim jeszcze bardziej wolny  Nie będzie musiał uciekać w świat wyobraźni, by poczuć się dobrze i wartościowo, bo dobrze będzie mu w chwili obecnej.

 

Archetyp charakteru entuzjasty na dojrzałym etapie rozwoju.

 

Archetyp charakteru entuzjasty, na dojrzałym etapie rozwoju rozumie już , że powierzchowne podchodzenie do życia i brak akceptacji własnych emocji, powoduje przymus szukania wciąż nowych bodźców i doznań.

W swoim dojrzałym stanie akceptuje już własne bolesne problemy. Daje mu to większą głębię i zwiększa jego radość, którą w tym stanie potrafi już czerpać z takich sytuacji, które kiedyś uznałby za nudne i ograniczające.Entuzjasta, który przeżył i zrozumiał etap swojego konsumpcyjnego stylu życia, nie koncentruje się już na szukaniu błahych przyjemności, tylko docenia to “co ma pod ręką” Potrafi już zrozumieć jakie są jego prawdziwe potrzeby i wie jak je zaspokoić.

Doświadczenia intensywnego cierpienia i braku sensu, których doświadczył podczas swojego kryzysu rozwojowego, jedynie go rozwinęły. Rozumie już, że żadnego zjawiska nie możemy przeżyć i zrozumieć w pełni, jeśli wcześniej nie doświadczyliśmy jego przeciwieństwa Wie już, że  szczęście i przyjemność można docenić w pełni, tylko wtedy, gdy wcześniej doświadczyło się cierpienia i bólu. Dzięki tej wiedzy entuzjasta potrafi także zrównoważyć swoją wysoką żywotność i entuzjazm z praktycznością i produktywnością.

 

Dojrzałość i stabilizacja to stany, w których archetyp charakteru odkrywcy po raz pierwszy, może czerpać satysfakcję ze zrealizowanych do końca pomysłów, i ukończonych zadań. Dopiero w tym stanie rozumie, że powierzchowne zgłębianie wielu różnych dziedzin wiedzy, nie przynosi mu tak wielkiej korzyści, jak dogłębne poznanie i zrozumienie jednej tematyki, lub kilku powiązanych ze sobą którymi interesują go najbardziej. Tylko wtedy będzie mógł prawdziwie przysłużyć się innym ludziom, a jednocześnie samemu czuć przy tym dużą satysfakcję

 

Opracowanie oparte na podstawie materiałów zawartych w książkach autorstawa Don Richard Riso and Russ Hudson: „Personality Types. Understanding The Enneagram For Self-Discovery” „The Wisdom of the Enneagram” „Understanding the Enneagram – the practical guide to personality types.

 

Tekst: Łukasz Dziedzic

Zdjęcia: Małgorzata Dziedzic