Woda ma pamięć. Sprawdź jak wielkie ma to znaczenie.

Posted on

Po lekturze tego artykułu dowiesz się jak wielki wpływ  wywiera na życie człowieka to, że woda ma pamięć, dzięki której zapisuje i odzwierciedla stan emocjonalny człowieka, który wchodzi z nią w kontakt.

Zapraszam do lektury

Genialny naukowiec Nicola Tesla, któremu współczesna cywilizacja, zawdzięcza między innymi odkrycie prądu zmiennego , powiedział kiedyś, „Jeśli chcesz zrozumieć jak działa wszechświat, to powinieneś, o nim myśleć, w kategoriach energii, częstotliwości, i wibracji”.

Współczesna fizyka również potwierdza w swoich odkryciach, to o czym mówił Pan Tesla, że wszystko we wszechświecie włączając nas, jest energią wibrującą w różnych zakresach częstotliwości.

Wszystko, czego doświadczamy naszymi pięcioma zmysłami, jak dźwięki czy barwy, jest przekazywane właśnie poprzez wibracje. Tak samo jest ze sferą umysłu. Nasze myśli są wibracją wszystkie nasze emocje są wibracją. Wszystkie zjawiska pojawiające się w umyśle także są energią, o czym możesz poczytać więcej w artykule „Umysł i ciało. Jak wielki wpływ wywierają na twoje życie”

Woda także jest energią…

Masaru Emoto doktor medycyny alternatywnej w Open International University również zaobserwował to uniwersalne prawo wszechświata, mówiące, że wszystko zarówno materia ożywiona jak i nieożywiona jest  mniej lub bardziej świadomą formą energii. W wyniku swoich eksperymentów Emoto odkrył, że woda, reaguje na myśli i słowa człowieka i potrafi je odzwierciedlić w swojej pamięci. Zależnie od tego, jakie wysyłano w jej kierunku słowa i emocje, po zamrożeniu krople wody, tworzyły struktury kryształków o zupełnie odmiennych kształtach i wzorach.

Próbki wody poddane pozytywnym słowom i myślom, krystalizowały zdecydowanie inaczej (wykazywały niezwykłe piękno form) niż próbki wody poddane działaniu myślenia negatywnego (kształty kryształków były bardzo brzydkie i chaotyczne). Wodę pochodzącą z tego samego źródła, poddawano oddziaływaniu różnych czynników, różnych rodzajów muzyki, naklejano na pojemniki napisy o różnym zabarwieniu emocjonalnym, ustawiano naczynia na różnych fotografiach i po jej zamrożeniu okazywało się, że obraz krystaliczny jest w każdym przypadku inny, co potwierdziło, że woda ma pamięć, czyli właściwość zapisywania w swojej strukturze dźwięków, obrazów, myśli i emocji.

Wnioski, płynące z odkrycia, że woda ma pamięć.

Wyniki badań doktora Emoto, dają sporo do myślenia, z wielu względów. Organizm człowieka składa się przecież w ponad 60% z wody. Również pożywienie, które zjada człowiek, składa się w sporej części z tej niezwykłej substancji.

Na podstawie odkryć doktora Emoto, możemy wyciągnąć np wniosek, że pożywienie które zjadamy, nie jest tylko i wyłącznie sumą substancji (pierwiastków), z których się składa. Zawiera się w nim także zapis energetyczny wody, odzwierciedlający stan psychiczny i emocjonalny kucharza, z momentu, gdy przygotowywał ten posiłek (miał bezpośredni kontakt produktami).

Podczas gotowania, kucharz wchodzi w interakcje, ze znajdującą się w produktach spożywczych wodą (podczas kontaktu fizycznego) i wzór wody znajdujący się w jego ciele wpływa na wzór zapisu wody znajdującej się w pożywieniu. Woda w pożywieniu, która miała kontakt z kucharzem, dzięki swojej pamięci, odzwierciedli w swoim zapisie, obraz wody, znajdującej się w ciele samego kucharza.

Jeśli w chwili przygotowywania posiłku, kucharz jest zmęczony, przestraszony, rozkojarzony, lub gotuje niechętnie z konieczności lub przymusu, to wszystkie osoby, które spożywają posiłek przygotowany z takim nastawieniem, „zjadają” wraz z nim, odrobinę emocji, myśli i nastawienia kucharza, który ten posiłek przygotował.

Właśnie dlatego tak ważne jest to, w jakim miejscu zjadamy swoje posiłki, kto je przygotowywał i z jakim nastawieniem to robił. Całkowicie innej energii możemy się spodziewać po posiłku przygotowanym w restauracji, w której kucharz gotował z konieczności i nie lubi swojej pracy, a całkiem innej po posiłku, który babcia przygotowywała z miłością dla własnych wnuków.

Jasnym staje się również dlaczego w zakonach buddyjskich pozycja kucharza, była zawsze najbardziej odpowiedzialną funkcją ze wszystkich. Gotować dla innych mogła tam tylko ta osoba, która była najbardziej zaawansowana duchowo ze wszystkich. W ten sposób wszyscy, którzy zjadali posiłki przygotowywane przez taką osobę, mogli jednocześnie odnosić realną korzyść duchową. Posiłek, który zjadali, w pozytywny sposób odmieniał zapis wody w ich ciałach i nadawał im wibracji bezwarunkowej miłości, dominującej w ciele zaawansowanego duchowo kucharza, który odczuwał uczucie czystej miłości podczas gotowania posiłku.

Jaki wpływ na posiłek, wywiera nastawienie osoby, która go spożywa?

Posiłek który trafi już na stół, może odmienić zapis wody jaki nabrał od kucharza. Jeśli stan emocjonalny osoby, która otrzymała ten posiłek do zjedzenia jest wysoki, (czuje np radość i wdzięczność za posiłek), to posiłek nabierze tych cech, oczywiście pod warunkiem że nie jest złożony ze szkodliwych substancji, bo te zawsze wyrządzają szkodę organizmowi, niezależnie od nastawienia osoby, która taki posiłek spożywa.

Im dłużej ktoś odczuwał autentyczną wdzięczność za posiłek, czyli podziękował za niego na głos(lub w myślach), przed zjedzeniem tego posiłku, tym silniejszego pozytywnego zapisu nabierze znajdująca się w nim woda i w bardziej pozytywny sposób wpłynie ona na zapis energetyczny(wzór) wody, znajdującej się w ciele człowieka, który ten posiłek spożyje

Odkrycia dr Emoto, że woda ma pamięć i jest podatna na wpływy istot, które mają z nią kontakt, niosą ze sobą jeszcze wiele implikacji, z których dopiero zaczynamy sobie zdawać sprawę.

Podziel się w komentarzach, o tym jakie Tobie przyszły skojarzenia i wnioski, odnośnie odkrycia, że woda ma pamięć i świadomie odzwierciedla stan emocjonalny osób, które wchodzą z nią w kontakt

Tekst: Łukasz Dziedzic

Zdjęcia: Małgorzata Dziedzic